Student Achievement Recognized at the May Board Meeting

On May 12, 2021, the Ambridge Area School Board recognized the following students for their achievements:

Beaver County Career & Technology Center (CTC) Award Winners 2020

National Technology Honor Society (NTHS)

  • Brandan Hare, 12th Grade, Inductee, Carpentry (pictured below)

Health Occupations Students of America, HOSA States

  • Emma Preston, 11th Grade, 2nd Place, Event: Interviewing Skills (pictured below)

Future Business Leaders of America Scholarships to Pittsburgh Technical College

  • Ben Wyar, 12th Grade, 6K
  • Troy Jacob, 12th Grade, 6K 2 (pictured below)

Future Business Leaders of America Regional Leadership Conference

  • Troy Jacob, 12th Grade, 1st Place (pictured below)
  • Richard Nartey, 12th Grade, 4th Place (pictured below)
  • Benjamin Wyar, 12th Grade, 4th Place

Challenge Program – Business Information Systems – Semester 1

  • Alexa Czoper, 11th Grade, Attendance
  • Benjamin Wyar, 12th Grade, Academic Excellence

BCCTC February Student of the Month

  • Devon Pollock, 12th Grade, Vet Assistant
  • Zaire Ellis, 12th Grade, Masonry (pictured below)

 

Graduation for Military Students

  • Logan Hoover (pictured below)
  • Autumn Brickner (pictured below)
  • Chad Fitlin

Participation in Pennsylvania Music Educators Association (PMEA) District 5 Honors Chorus, Region 1 Chorus and PMEA State Chorus

  • John Barnhart, 12th Grade (pictured below)
  • Noah White, 12th Grade (pictured below)

Participation in Pennsylvania Music Association (PMEA) District 5 Chorus

  • Leah Fritsch, 11th Grade

Mancini Awards Nominations

  • Jadyn Perza, 11th Grade, Best Actress
  • Ryan Krokonko, 12th Grade, Best Actor
  • Additionally, Zoe Setzenfand, Heidi Setzenfand, Lily Vignere, Elizabetta Pucci and Leah Fritsch will present a scene from our musical at the Mancini Virtual Awards.

2021 Pennsylvania TSA State Competition

  • Joy Jun, 11th Grade, Top 10 Future Tech Teacher
  • Kyla Fitzgibbons, 12th Grade, Outstanding Technology Student Scholarship Award

Society for Analytical Chemists of Pittsburgh – 2021 Middle School Essay Contest

  • Benjamin Francis, 1st Place (pictured below)
  • Veida Miller, Honorable Mention

Beaver County Conservation District Envirothon

The Environerds Team, 8th Graders, 2nd Place

  • Lauren Mealie
  • Sheridan Olenic
  • Scarlet Truskowski
  • Madison Kozak
  • Allison Baker (pictured below)

The Envirogeeks Team, 8th Graders, 4th Place

  • Cody Roper
  • Rylee Girardi
  • Mikayla Wolf
  • Hannah Larimore
  • Thayne Barton (pictured below)

The Enviromaniacs Team, 8th Graders, 5th Place

  • Josh Kuny
  • Aiden Groom
  • Dean Chalupiak
  • Owen Buchanan
  • A. J. Gerace (pictured below)

WRESTLING

  • Tyler Holman, 11th Grade, 2nd Place 3A section (pictured below)

TRACK/FIELD

MAC Championships

  • Maura Devine, 12th Grade, 6th Place 1600 M Run
  • Leah Fritsch, 11th Grade, 4th Place Javelin/6th Place Pole Vault
  • Bethany Naughton, 12th Grade, 1st Place 100m Hurdles/2nd Place 300 M Hurdles (pictured below)
  • Valeria Young, 11th Grade, 5th Place Javelin 6th Place Shot Put (pictured below)

MIDDLE SCHOOL TRACK/FIELD

  • Addison Creese, 800 M (pictured below)
  • Athena Bruno, 1600 M & Shotput (pictured below)
  • Lily Denny, 100H, 100 M, Long Jump (pictured below)
  • Mara Ilko, High Jump & Discus (pictured below)
  • Adonis Mycyk, Shotput & Discus (pictured below)
  • Ethan Davis-Gardner, 100 M, 400 M, High Jump (pictured below)
  • Noah Toma, 1600 and Long Jump

Comments are closed.
Contact Info
  • 901 Duss Avenue
  • 724.266.2833
  • info@ambridge.k12.pa.us